O Okrągłym Stole w Łowiczu.
Treść
O Okrągłym Stole w Łowiczu.
Dekada lat 80-tych jest szczególna w historii Polski. Otwierają ją i zamykają wyjątkowe daty. Rok 1980 i 1989. Właściwie można stwierdzić, iż ta dekada zaczęła się wcześniej. W 1979 roku papieskimi słowami ,,Niech zstąpi Duch Twój...". A może jeszcze wcześniej -16 października 1978 roku.
Duch zstąpił bardzo szybko. W 1980 roku powstał największy ruch społeczny Europy w XX wieku ,,Solidarność". Nigdy i nigdzie w ciągu kilku miesięcy nie zorganizowało się prawie 10 milionów ludzi. Ludzi, którzy wierzyli w zmiany, chcieli ich, działali dla nich. I zmiany były.
Dnia 13 grudnia 1981 roku niezgodnie z prawem generał Wojciech Jaruzelski te zmiany przeciął.
Przyszły trudne lata 80-te: pełne represji władz komunistycznych wobec opozycji, pełne codziennych kłopotów kolejkowych w pustych sklepach, pełne szarości i zwątpienia. Z Polski wyjechało 800 tysięcy ludzi. To jedna z największych naszych emigracji.
Wiosna 1988 roku. Zaczęły się wielkie strajki z żądaniem podniesienia płac i legalizacji ,,Solidarności". Generał Jaruzelski przygotowywał ponowne wprowadzenie stanu wojennego, ale z powodu rozkładu aparatu państwowego obawiał się, że może się to już nie udać.
Władza komunistyczna zdecydowała się na rozmowy z opozycją. Rolę mediatora wziął na siebie Kościół. Wszyscy wiemy o niebagatelnej roli księdza Alojzego Orszulika. Rozmowy zaczęły się 31 sierpnia 1988 roku od spotkania generała Czesława Kiszczaka z Lechem Wałęsą. Później były dalsze spotkania w Magdalence pod Warszawą.
W dniach 6 luty - 5 kwietnia 1989 roku odbył się ,,Okrągły Stół". Do wielkiego historycznego stołu w Pałacu Namiestnikowskim przy Krakowskim Przedmieściu zasiedli przedstawiciele władz komunistycznych i opozycja solidarnościowa. Powołano trzy zespoły robocze: ds. pluralizmu związkowego, ds. gospodarki i polityki społecznej oraz ds. reformy politycznej.
Postanowiono ponowną legalizację ,,Solidarności". Przyjęto kontrakt w sprawie wyborów do Sejmu, ustalono wolne wybory do Senatu, zmiany w konstytucji, w tym powołanie Senatu i urzędu prezydenta. Opozycja otrzymała dostęp do środków masowego przekazu i wkrótce zniesiono cenzurę.
Trzeba podkreślić, że politycy Okrągłego Stołu wybrali ewolucyjny porządek zmian politycznych i gospodarczych w Polsce.
Co było później?
Były wybory 4 i 18 czerwca 1989 roku. Był ogromny sukces ,,Solidarności".
Był wybór pierwszego niekomunistycznego premiera w państwach komunistycznych Tadeusza Mazowieckiego.
Były wielkie zmiany w konstytucji.
Była ,,Jesień Ludów" w Europie Środkowo-Wschodniej. Komunizm wszędzie z niesławą odchodził w przeszłość.
Było zjednoczenie Niemiec.
Był rozpad ,,imperium zła" - ZSRR.
Jest naszym zadaniem pamiętać o wielkich kartach z przeszłości naszej Ojczyzny. Za błędy też trzeba czasem przeprosić. Ale trzeba przede wszystkim dbać o to co było mądre, odważne, przewidujące i dobre.
To od nas - Polaków się zaczęło.
W dniu 14 maja 2006 roku, o godzinie 12.00 w sali kinowej Łowickiego Ośrodka Kultury, ul. Podrzeczna 20 odbędzie się spotkanie z Prezydentem RP Panem Lechem Wałęsą. Wszystkich chętnych serdecznie na nie zapraszamy. Poznajmy historię tamtych wydarzeń z tzw. ,,pierwszej ręki".
KKIĘŻAK z dn.12.05.2006
Autor: bs